03.06.2004 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Dolní Dobrouči začali s utrácením krav a skončí sedmnáctého června

V asanačním závodu v Žichlínsku utratili prvních dvacet dobytčat ze společnosti Silyba z Dolní Dobrouče, kde se vyskytl desátý případ BSE. Celá likvidace skončí 17. června, informoval předseda Silyby Vladimír Hovad.

Zlikvidováno bude celkem 59 krav ze Silyby a čtyři kusy z dalších chovů na Ústeckoorlicku. Dalších dvacet až třiadvacet zvířat bude utraceno příští čtvrtek, upřesnil Hovad. Utracení zvířat v krátké době je podle něj spíše příznivé, než aby se táhlo třeba rok. Dokud by nebyl ukončen proces likvidace, nemohli by totiž prodávat chovný dobytek do Evropské unie. A to by zabránilo vývozu jejich býčků a jalovic, na němž jsou závislí. Přitom kapacita asanačního podniku je dost velká, aby mohla být utracena celá kohorta naráz, vysvětlil předseda.
Náhrady škod od státu a pojišťovny mají činit asi polovinu ztrát na stádu. Společnost Silyba za utracené kusy dobytka už požádala ministerstvo zemědělství o zálohu kompenzací za utracené kusy dobytka. Pojišťovna začne škodu řešit až po ukončení procesu likvidace, ale peníze od státu by firma mohla obdržet brzy. Za finance hodlá Silyba nakoupit 34 vysokobřezích jalovic, zbytek nahradí z vlastního chovu, plánuje Hovad. Ušlé tržby za prodej mléka ve firmě odhadují na dva miliony korun. Další ztráty očekávají z neuskutečněného prodeje telat. Společnost v Dolní Dobrouči chová asi 600 kusů skotu, z toho je 310 dojnic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down