10.11.2006 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V důsledku poklesu produkce ztrácíme soběstačnost

Kvůli poklesu produkce, ztrácíme soběstačnost
V důsledku hrubé zemědělské produkce ztrácí Česká republika soběstačnost ve výrobě některých komodit. V loňském roce přesáhla spotřeba vepřového výrobu o 23 procent. Soběstačnost se za rok 2006 dále sníží. Lze předpokládat, že dovoz vepřového dosáhne zhruba šesti miliard korun, zatímco před vstupem byla Česká republika v této komoditě dostupná. Vyplývá to ze zprávy ze zasedání výboru a kontrolní komise Zemědělského svazu ČR.

Podobná situace je podle svazu u drůbežího masa, kde loňská spotřeba drůbežího masa přesáhla tuzemskou výrobu o třináct procent. Jak se uvádí ve zprávě, soběstačnost také ztrácíme ve vejcích, cukru, ovoci a zelenině mírného pásma. Za první republiky byla ČR v cukrovce světová velmoc, teď má z tisíců hektarů na Hané a ve východních Čechách cukrovka zmizet, poukazuje svaz.
Souhrnně se agrární dovozy za letošní rok zvednou o 30 miliard korun proti roku 2003 (tj. před vstupem do EU) a dosáhnou asi 105 miliard korun. Pro srovnání – v roce 1993 zahrnovaly dovozy v hodnotě 30 miliard korun úroveň celoročního dovozu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down