V Hostíně u Vojkovic začala sklizeň chřestu

V Hostíně u Vojkovic oficiálně začala sklizeň chřestu, prodej společnost Český chřest zahájí příští týden. Kvůli opatřením souvisejícím s šířením koronaviru čeká firma výrazný pokles tržeb, chybějí pracovní síly i možnosti odbytu. Úbytek pracovníků způsobila karanténa, mnoho lidí zůstalo za uzavřenými hranicemi, řekl jednatel společnosti Jiří Šafář.

"Trh se nám omezil o restaurace, gastroprovozy, i o export do Německa," uvedl jednatel. Není možné prodávat ani na farmářských trzích, proto jsou pěstitelé chřestu závislí na tuzemských obchodnících, kromě toho tradičně prodávají i přímo v areálu.
Letos ale musí podmínky provozu i prodeje přizpůsobit situaci kolem koronaviru, k lince na úpravu chřestu například půjde vyčleněná skupina pracovníků, která se bude vyhýbat kontaktu s jinými lidmi, budou v zásadě v karanténě. Stoupají také náklady na hygienické prostředky.
Příští týden by měla začít sklizeň bílého chřestu, a to celkem ze 30 hektarů. "Za čtrnáct dní začneme sklízet zelený chřest, který máme asi na 120, 130 hektarech," uvedl Šafář. Dodal, že chřestové plochy společnosti zabírají 186 hektarů, letos se ale vzhledem k výpadku trhu z části ploch sklízet nebude, chřestu by to uškodit nemělo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down