V Hostíně vyrostl první letošní chřest, sezóna začíná

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku vyrostl první letošní chřest, sezona začíná dnes. Novinkou je speciální odrůda fialového chřestu. Řekl to Jan Charvát ze společnosti Český chřest. Zájem o tuzemský chřest podle pěstitelů v České republice stoupá. Chřestová pole v okolí Hostína, kde je vhodná písčitá půda, zabírají přibližně 150 hektarů. V sezoně, která trvá do konce června, na nich pracuje až několik set lidí, kteří chřest sbírají ručně.

Zpočátku bude farma nabízet bílý chřest pěstovaný bez přístupu světla, zhruba na konci dubna rozšíří nabídku o zelený chřest, který dorůstá na světle, tedy na rozdíl od bílého u něj probíhá fotosyntéza a obsahuje zelené barvivo chlorofyl. "O několik hektarů jsme posílili pěstování zeleného chřestu a připravili jsme letos i vůbec poprvé speciální odrůdu fialového chřestu. Ten jsme dosud nabízeli pouze jako vedlejší produkt z bílého chřestu, který byl krátkodobě vystaven světlu. Nová vyšlechtěná odrůda má delikátní chuť a jsme sami zvědaví, jakou oblibu si vybuduje," uvedl jednatel společnosti Jiří Šafář.

Podle něj čeští zákazníci stále více vyžadují český chřest a nehledí už tolik na cenu, ale především na kvalitu, chuť a původ. Většina hostínské produkce se prodá v tuzemsku, vyváží se také do Německa, Nizozemska a objednávky už byly třeba i z Dubaje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down