V Istanbulu se otevřelo koordinační centrum pro vývoz ukrajinského obilí

V Istanbulu začalo oficiálně fungovat mezinárodní koordinační centrum (JCC), které má na základě dohod z 22. července mezi OSN, Tureckem, Ruskem a Ukrajinou zajistit bezpečný vývoz obilí ze tří ukrajinských přístavů. Turecký ministr obrany Halusi Akar při ceremonii oznámil, že pokračují přípravy na vyplutí první lodě s obilím přes Černé moře. Na Ukrajině čeká na vývoz přes 25 milionů tun obilí, připomněla agentura Reuters. Export ukrajinského obilí, které je klíčové pro řadu chudších zemí světa, se zastavil kvůli pokračující ruské invazi na Ukrajinu.

Na prvních záběrch z místa jsou vidět ukrajinská i ruská delegace a také zástupci tureckého ministerstva obrany. "Doufám, že práce koordinačního centra přispěje k dlouhotrvajícímu míru," prohlásil turecký ministr.
Centrum bude sídlit na turecké národní obranné univerzitě ve čtvrti Levent. Pracovat v něm bude 20 lidí, tedy po pěti zástupcích každé ze stran - Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Podle Akara půjde o vojáky i civilisty. Turecký ministr podle zpravodajského webu stanice CNN zdůraznil, že úředníci pracující v centru "si jsou vědomi, že se na ně upírají zraky celého světa". Zároveň vyjádřil naději, že centrum "kolektivní a úspěšnou prací maximálně přispěje k humanitárním potřebám a míru".
Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný turecký zdroj píše, že zástupci Ukrajiny a Ruska spolu před dohodou z minulého týdne při jednáních zpočátku nemluvili, ale pak svůj postoj zmírnili. "Ukrajinští a ruští zástupci zůstávají zde ve společném centru. Strany spolu v tomto areálu vedou společenské rozhovory. Společně se zde stravují," řekl zdroj.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down