V Itálii se kvůli změně klimatu dříve sklízí víno a daří se exotickým plodinám

V Itálii se díky změně klimatu daří mangu a jiným exotickým plodinám, jejichž pěstování se v posledních letech znásobilo. Dříve se sklízí víno a více na sever se přesouvá výsadba olivovníků. Informuje o tom agentura APA.  Na Sicílii například začala sklizeň manga. Počet hektarů osázených tímto tropickým ovocem se na ostrově zvýšil na více než 1000, oznámila asociace farmářů Coldiretti. V jihoitalských oblastech na Sicílii, v Puglii a Kalábrii se stále více pěstuje ovoce původem z Asie a Latinské Ameriky, včetně banánů, manga, avokáda, mučenky a liči.

Dopady změn klimatu pociťuje také zemědělství v severní Itálii. Postupem času se výrazně změnily tradiční oblasti pěstování některých plodin. Úrodná Pianura padana, nížina řeky Pád, je stále častěji osázena typickými středomořskými produkty, jako je pšenice a rajčata určená k výrobě omáčky.

V důsledku změn klimatu se vinobraní posunulo o měsíc dopředu

Vinobraní se posunulo o měsíc dopředu a nyní začíná začátkem srpna oproti tradičnímu začátku září. Teplé počasí také změnilo rozmístění vinic po celé zemi. Nyní mají tendenci se přesouvat do vyšší nadmořské výšky, přičemž některé vinice se nacházejí i v téměř 1200 metrech nad mořem, například v obcích Morgex a La Salle v alpské provincii Aosta. Postupem času se tradiční pěstitelská oblast některých plodin, jako jsou například olivy, posunula výrazně blíže k severu a nyní dosahuje k pohoří Alp. Nejsevernější hranicí pro italskou produkci olivového oleje je nyní lombardská alpská oblast Sondrio. Za posledních deset let se pěstování oliv na nejslunnějších hřebenech údolí Valtellina u hranic se Švýcarskem zvýšilo z nuly na téměř 30.000 metrů čtverečních půdy. "Zemědělství je odvětvím hospodářství, které více než kterékoli jiné denně pociťuje dopady klimatických změn, ale je to také odvětví, které dělá nejvíce pro boj s nimi. Změny klimatu představují novou výzvu pro zemědělské podniky, které musejí interpretovat změny, jak naznačují meteorologové, a jejich dopad na cykly plodin, hospodaření s vodou a zabezpečení půdy," uvedla asociace Coldiretti.

Výsadba olivovníků se přesouvá stále více na sever

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down