V jedenácti okresech nebudou muset zemědělci vysévat meziplodiny

Zemědělci nebudou muset vysévat ohlášené meziplodiny kvůli přemnoženým hrabošům v 11 okresech, většinou v severních a středních Čechách. Na dotaz to sdělili zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Státu budou zemědělci hlásit zásah vyšší moci, tedy hrabošů.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejnil doporučení, aby zemědělci v místech s přemnoženými hraboši meziplodiny nevysévali, pro hraboše by sloužily porosty jako potrava a útočiště.
Zemědělci mohou zaoráním meziplodin dosáhnout na některé evropské dotace. Fond pak působí jako kontrolor dotačních podmínek. Meziplodiny se na orné půdě vysévají časově mezi dvěma hlavními plodinami, aby zlepšily půdní podmínky. V létě může jít například o hrách, kukuřici, bob nebo svazenku. Nejpostiženější okresy, kde stát povolil meziplodiny nevysévat, jsou Blansko, Chomutov, Jičín, Kladno, Litoměřice, Louny, Mělník, Most, Nymburk, Rakovník a Ústí nad Orlicí. V nich bylo alespoň pětkrát dosaženo nebo překročeno pětinásobku prahu škodlivosti, v létě jde o 1000 aktivních východů z nor na hektar.
"U okresů, které nejsou výše vymezeny, platí povinnost založit porost ozimé varianty meziplodiny. V případě, že meziplodina nevzejde, může žadatel podat ohlášení vyšší moci – výjimečných okolností z důvodu nadměrného výskytu hraboše polního, které bude doloženo odborným posouzením o poškození porostů," dodal SZIF.
Přemnožení hraboši letos poškodili ve Středočeském a Ústeckém kraji 80 až 90 procent úrody. Zemědělci proto volají po možnosti použít proti hlodavcům jed. Návrat k plošnému používání jedu Stutox podle nich bude možností, jak ochránit ozimy. Zemědělci je sejí převážně v září. Hraboši působí škody i na Chrudimsku, kde zlikvidovali minimálně 30 procent úrody. Na Královéhradecku dramatické přemnožení hlodavců nezaznamenali, přesto by řada zemědělců zásah proti hrabošům přivítala, uvedli v polovině srpna zemědělci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down