V jediném šlechtitelském chovu hus v ČR se vylíhlo už skoro čtrnáct tisíc housat

V jediném šlechtitelském chovu hus v České republice v Byňově u Nových Hradů na Českobudějovicku se líhnou nová housata. Zatím se jich letos vylíhlo 13 800. Uvedla to vedoucí střediska chovu drůbeže Naďa Hrvolová. Chov, kde je téměř 6000 hus, byl kvůli ptačí chřipce přes zimu uzavřen v halách. Farma má třináct zaměstnanců, majitelem zvířat je Rybářství Nové Hrady, od něhož odebírá husy i pivovar Budvar. Většina zákazníků je z ČR.

Na sezónu má farma s padesátiletou tradicí připraveno 16 násad, v každé je od osmi do 12 000 vajec. Líhnutí potrvá do 17. července. V areálu je jedna líheň a tři teplé odchovny, kde housata zůstávají tři týdny. Potom se převážejí k šesti rybníkům do studených odchoven, kde se vykrmují.

Nejdůležitější je, aby měla zastláno, vodu a krmení. V dolíhni, kde jsou housata čtyři dni před líhnutím, se musí hlídat teplota a vlhkost, aby housata nebyla vysušená a přilepená, řekla Hrvolová. Teplotu drží od 36,6 do 36,8 stupně. Když se housata vylíhnou, jdou do teplých odchoven v hale, kde je 30 stupňů, po týdnu se denně teplota snižuje.

Důležitý je už sběr vajec, řekla šlechtitelka Jana Šídlová. Musí se sbírat opatrně, aby se zárodky nestrhly. Očistí se v roztoku chloraminu a myjí se na takzvaném kolotoči s kartáči. Pak se dají do vozíků, do jednoho se vejde 6336 vajec, a potom odvezou do chladicího boxu, kde je pět až osm stupňů. Tam čekají týden, než se nasadí do líhní.

V chovném hejnu je 5650 hus, chov se obměňuje po čtyřech až pěti letech. Kvůli hrozbě ptačí chřipky byly husy v zimě dva měsíce zavřené v halách. Chov byl v ochranném pásmu nákazy.

Novohradské rybářství je průkopníkem velkochovu hus a kachen. Je jediný svého druhu v ČR. Ostatní závody husy a kachny od nich berou na chov, řekl ředitel společnosti Lubomír Zvonař.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down