12.10.2006 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Jihočeském kraji sklidili pěstitelé letos o patnáct procent obilovin méně

S letošní úrodou obilovin nejsou spokojeni pěstitelé z Jihočeského kraje, kde se naplnily odhady, že výnosy budou v kraji proti loňsku asi o patnáct procent nižší, což odpovídá celorepublikovému průměru. Průměrný výnos činí 3,66 tuny z hektaru, loni to bylo o sedm desetin více, informovala ředitelka krajské agrární komory Hana Hricová. Nízká je podle ní i kvalita zrn, pšenice a ječmen často nesplňují parametry pro využití v potravinářství.

Největších výnosů 4,3 tuny z hektaru v kraji dosáhli zemědělci u pšenice ozimé. Loni ovšem byly výnosy u této plodiny 4,87 tuny z hektaru a také u dalších stěžejních plodin letos výrazně klesly. U ječmene ozimého se snížily výnosy ze čtyř na 3,3 tuny z hektaru. Slabší jsou i výnosy u ječmene jarního a žita. Mírně vyšší ve srovnání s loňskem jsou výnosy u pšenice jarní, ovsa a řepky, kde výnos letos dosáhl 2,8 tuny na hektar. Zemědělci nyní ještě sklízejí poslední hektary kukuřice, kde očekávají dobrou úrodu. Podle ředitelky krajské agrární komory jí bude dost i k intervenčnímu výkupu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down