V Jihočeském kraji začal samosběr jahod, úrodu snížily mrazy a sucho

V Jihočeském kraji začal samosběr jahod. Na farmě v Bavorově na Strakonicku, kde je pěstují téměř na osmi hektarech, je o první jahody velký zájem. Na jiných místech v kraji zatím samosběr nespustili. Úrodu poškodily jarní mrazy a sucho. Uvedli to majitelé farem.

V Bavorově stojí kilogram vlastnoručně nasbíraných jahod 52 korun. Pětikilová bedna (bez samosběru) se prodává za 500 korun, tříkilový koš za 300 korun. Sběr jahod potrvá asi měsíc, do začátku července. Úrodu jahod ve firmě Bavorovské jahody letos poškodilo především sucho, potvrdila majitelka Hana Zárubová. Firma pěstuje jahody, množí a prodává sazenice jahodníku od roku 1991.

V druhé polovině června začne samosběr v Jahodárně Mokrá pět kilometrů od Soběslavi na Táborsku. Kvůli jarním mrazům čekají nižší výnos, odhadují, že o 50 až 70 procent úrody kvůli mrazu přijdou. V samosběru bude stát kilogram jahod 40 korun, stejně jako loni.

Natrhat si tam lze odrůdy Dukát, Elkat, Induka, Karmen a Prima. Cenu za kilogram nasbíraných jahod drží poslední tři roky stejnou. Majitel farmy Jan Srnec založil jahodárnu v roce 1994 na rodinné farmě, jahody pěstuje na dvou hektarech. Kromě toho ještě pěstují obilniny a chovají skot.

Sklizeň jahod ještě nezačala ani na jahodové plantáži v Dolní Pěně na Jindřichohradecku. Cena samosběru bude 45 korun za kilogram. Podle informací na webu firmy budou jahody kvůli chladnému jaru zrát později. Majitel plantáže Petr Nouza dodává plody i na jahodobraní v obci, jež se letos uskuteční 17. června. Zemědělské výrobě se věnuje od roku 1992. Hospodaří na 570 hektarech, kromě jahod pěstuje mák modrý i kmín dvouletý. Jahodovou plantáž založil v roce 2000, dnes má rozlohu přibližně deset hektarů, z nichž sedm je určeno ke sklizni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down