V Jihočeském kraji začíná sklizeň brambor, výnosy budou asi 30 tun

V Jihočeském kraji začíná sklizeň brambor, které se zde letos pěstují na výměře 3500 hektarů, což je zhruba o 13 procent větší plocha než loni. Výnosy by mohly být kolem 30 tun na hektar. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Region se na celostátní produkci brambor podílí 14 procenty. Přestože po studeném jaru a červencových vedrech zemědělci předpokládali, že bude ve sklizni meziročně velký propad, většina porostů brambor podle ředitelky přežila vlivy počasí v poměrně dobré kondici.

Srpnové srážky napomohly k jejich regeneraci a k průměrné úrodě a výnosům kolem 30 tun z hektaru. Nicméně chladné počasí v období sázení se podepsalo na nižší škrobnatosti. Zatímco vloni touto dobou již bylo dobývání podzemních hlíz v plném proudu, letos rostliny koncem září překvapují stále zelenou natí, řekla Šťastná.

Příští týden začne sklízet brambory zemědělské družstvo v Netřebicích na Českokrumlovsku, jež hospodaří zhruba na tisíci hektarech. Normálně tam mají výnos až 50 tun z hektaru, nyní počítají s výnosem 25 tun na hektar.

Agronomka Věra Marešová řekla, že bylo sucho. S výnosy není spokojená, běžně mají výnosy přes 40 tun. Musí shánět brigádníky na kombajny. Mají šest hektarů ploch brambor, do pěti let počítá, že jich bude nula, nemá totiž lidi na kombajny. Letos bude podnik fungující od roku 1975 prodávat kilogram brambor za osm korun, loni to bylo pět korun.

V jižních Čechách podle Šťastné všeobecně klesá výroba konzumních brambor ve prospěch škrobárenských. Pro škrobárenské brambory nepotřebují zemědělci nákladné třídicí linky, mají pro ně jistý odbyt za předem dohodnutou fixní cenu od škrobáren plus dotační podporu za produkci této citlivé komodity, vysvětlila Šťastná.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down