07.11.2022 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách bude méně brambor i hrušek, sklizeň obilovin je lepší než loni

Letošní sklizeň v jižních Čechách je mírně lepší než loni. Lehce stoupl výnos u obilí, u řepky pak průměrný výnos 3,36 tuny z hektaru představuje meziroční nárůst o 14 procent. Jihočeští zemědělci sklidí ale méně brambor a pícnin. Předpokládají, že bude lepší sklizeň jablek a švestek, ale horší u hrušek. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu a informací jihočeské agrární komory.

Výsledky sklizně obilovin se lišily podle počasí. Ukončit sečení hlavních obilovin a řepky se v kraji proti loňsku povedlo téměř s dvoutýdenním předstihem. "Žně byly rychlé a nevyžadovaly vícenáklady spojené s dosoušením zrna nebo s pojezdem techniky v podmáčené půdě," řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Výnos obilí byl 6,06 tuny z hektaru, meziročně o 1,5 procenta vyšší. Řepku letos jihočeští zemědělci pěstovali na větší ploše než loni a výnos vzrostl proti loňsku o 14 procent. "Také se zásobami pícnin na zimu pro hospodářská zvířata by neměl být v kraji problém. V některých oblastech se pěstitelé obilovin, kukuřice ale i ovoce potýkali s fatálními dopady krupobití, které v některých podnicích poničilo prakticky celou úrodu těsně před sklizní," doplnila ředitelka.

Statistici odhadli, že se v kraji letos sklidí téměř 800 tisíc tun obilovin. Hektarové výnosy většiny druhů jsou oproti loňsku vyšší, stejně také výnos hrachu, řepky, máku a cibule. Naopak brambor bude podle statistiků meziročně o šest procent méně, kvůli horšímu výnosu a také proto, že letos se v kraji pěstovaly na historicky druhé nejmenší ploše 2775 hektarů.  Sklizeň jablek a švestek bude letos v kraji podle statistiků zhruba o čtvrtinu vyšší než loni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down