10.02.2009 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách loni ubylo prasat

Stavy prasat chovaných na jihu Čech na začátku loňského prosince meziročně klesly zhruba o 15 procent na 278 tisíc kusů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Farmáři chovy výrazně redukují nebo dokonce ruší, protože produkce vepřového je nerentabilní. Za vším stojí levný dovoz masa ze zahraničí a stoupající ceny krmiva a energií.

Ještě v roce 2002 byla přitom v jižních Čechách situace opačná. Podniky chovaly přes 398 tisíc prasat, o 12 tisíc kusů víc než v roce 2001. Z toho skoro desetinu tvořily prasnice určené k reprodukci. Od té doby ale počty každým rokem klesají. Loni vše vygradovalo, když ve stájích ubylo okolo 48 tisíc prasat. Tak razantní snížení chovů podniky do té doby nezažily.
Další pokles na sebe podle farmářů nenechá dlouho čekat. Způsobí jej hlavně výrazné snížení stavů prasnic. Jen na jihu Čech se počet prasnic propadl loni meziročně o skoro 30 procent. O devět procent ubylo ve srovnání s prosincem 2007 prasat na výkrm. Snížení počtu vepřů doléhá i na producenty krmiv. Klesá totiž odbyt krmných směsí.
Situace je stejná v celé zemi, snížení stavů evidují všechny kraje. Bezmála o polovinu ubylo prasat v Karlovarském kraji, nejmenší pokles, o necelou desetinu, registrují v sousedním Plzeňském kraji.
Stavy prasat v tuzemsku trvale klesají od roku 1997. V celém Česku klesly loni počty chovaných prasat meziročně o pětinu procenta na 2,135 milionu kusů, což bylo nejméně od roku 1948.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down