V jižních Čechách skončily žně, chovatele trápí sucho

V jižních Čechách skončily žně. Zemědělci získali z necelých 131 000 hektarů více než 723 000 tun zrna. Průměrný výnos obilí na hektar je 5,53 tuny, meziročně vyšší o deset procent. Jde o druhý nejnižší výsledek za posledních pět let. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Zemědělce trápí sucho, což jim působí problémy v živočišné výrobě: musí nahradit nedostatek hrachu a trávy například kukuřicí, původně pěstovanou na zrno, kterou místo toho silážují. Řekli to předseda představenstva zemědělského družstva Opařany na Táborsku Vlastimil Procházka a ředitel a majitel firmy Rhea holding Josef Kolář.
Výměra osetá obilninami v kraji meziročně o 2000 hektarů poklesla, řepky zde letos ve srovnání s loňskem zaseli zemědělci téměř o 400 hektarů více. "Řepce se v suché a teplé sezóně nečekaně dařilo. Průměrným výnosem 3,62 tuny z hektaru překonala loňský výsledek o čtvrtinu," uvedla Šťastná.
Zemědělské družstvo Opařany na Táborsku hodnotí sklizeň jako průměrnou. Výnos obilovin je stejný jako krajský průměr, u řepky 3,3 tuny na hektar. Výsledky poznamenalo zčásti sucho. "Porosty vypadaly na větší výnosy. Naše výsledky ale nejsou tak vypovídající, protože jdeme jinou technologií než většina republiky. Snažíme se udržovat půdu ve zdravém stavu, hodně hnojit organikou, zadržovat vodu v přírodě a používáme menší množství chemie než ostatní," řekl Procházka.
Sucho působí problémy v živočišné výrobě. Jde o vliv suchého jara a tropického léta, který dopadá na chovatele při zajišťování vody a klimatizace hospodářských zvířat. "Zavážení píce do vyprahlých pastevních areálů, cisternové zásobování vodou kvůli vyschlým studnám, nedostatek objemného krmení na zimu a zdražování jadrných směsí znamená prodražování a komplikace při produkci živočišných komodit," uvedla ředitelka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Ty tři roky zpátky si to pamatuju. Bylo to, myslím, první extrémní horko, které se pak pravidelně dvakrát vracelo. Letos je to lepší. Tenkrát jsem dělal na čističce obilí a pořídili jsme si tam ze Vzdušína mobilní klimatizaci https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace 🙂 To prostě nešlo. V buňce snad padesát stupňů a člověk musel sedět u počítače a hlídat stroje. Prostě peklo. :/ A když člověk vylezl ven, tak to nebylo o moc lepší.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down