28.03.2006 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách začala platit mimořádná veterinární opatření

Od půlnoci v jižních Čechách platí mimořádná veterinární opatření, které souvisí s výskytem ptačí chřipky typu H5 v Hluboké nad Vltavou-Zámostí. Starostové dotčených obcí dostanou během dneška přesné pokyny, jak postupovat, informovala mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Do pásma ochrany spadají vedle Hluboké nad Vltavou ještě Hosín a Hrdějovice. Desetikilometrová zóna se vztahuje prakticky na celé České Budějovice. Dále do ní patří Adamov, Borek, Branišov, Břehov, Čejkovice, Dasný, Dívčice, Drahotěšice, Dříteň, Dubičné, Dubné, Hůry, Chotýčany, Jivno, Libníč, Lišov, Litvínovice, Mydlovary, Nákří, Olešník, Pištín, Radošovice, Rudolfov, Sedlec, Ševětín, Úsilné, Vitín, Vlkov, Vráto, Zahájí, Zliv a Žabovřesky.
Krajská veterinární správa starostům rozeslala pokyny pro zajištění veterinárních opatření. Krajský úřad vyzval starosty obcí v pásmu ochrany i dozoru, aby sledovali veškeré pokyny, které jim budou průběžně zasílány elektronickou poštou a aby byli na příjmu svých krizových mobilních telefonů, uvedla Ptáčková.
Evropská komise včera České republice připomněla povinnosti země, kde se objevilo podezření na ptačí chřipku. Mezi ně patří vytvoření mimo jiné právě vytvoření ochranných zón. Stejně jako ve všech dosavadních případech komise uvedla, že v tříkilometrové ochranné zóně musí všechna drůbež být chována uvnitř, nelze ji dopravovat jinam než na jatka a je zakázáno vyvážet odsud drůbeží maso s výjimkou výrobků, které byly podrobeny kontrole podle evropských předpisů. Znamená to, že vyvézt lze jedině maso z prokazatelně zdravých zvířat chovaných na registrovaných farmách, u kterých byly před porážkou i po ní provedeny veterinární testy.
Podle nařízení krajské veterinární správy musejí obce v obou pásmech nejpozději do konce měsíce provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Zároveň musejí o situaci obvyklým způsobem informovat obyvatele. Chovatelům ptáků se zakazuje chovat ptáky ve volném výběhu.
Nařízení se například dotkne i majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí psy vždy na vodítku. Zakazují se rovněž veřejná vystoupení, trhy a svody ptáků a pořádání soutěží poštovních holubů, uvedli veterináři.
V desetikilometrovém okruhu kolem místa výskytu je zakázán lov divokých ptáků. Mají být posílena biologická bezpečnostní opatření a chovatelé drůbeže a jejich rodinní příslušníci mají být informováni o aspektech ptačí chřipky a rizicích s ní spojených.
"V této oblasti, případně v přiléhajících místech by všichni, kdo chovají drůbež, měli být terčem informační kampaně ze strany úřadů," vyložil mluvčí EK Philip Tod. Dodal, že jde o běžnou, dnes už rutinní reakci EK na případy, kdy je důvodné podezření z nákazy divokých ptáků virem H5N1.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down