22.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách začínají výlovy

Jihočeští rybáři začínají s letošními podzimními výlovy. Shodují se na tom, že ryb bude stejně jako loni, avšak nejspíš budou dražší. Rybáři už mají za sebou menší rybníky, převážně s násadou a plůdkem, a už příští týden začnou s těmi většími. Rožmberk, největší rybník v republice, plánují příslušníci Petrova cechu lovit druhý říjnový víkend. Poslední výlovy chtějí podle agenturních informací dokončit v půlce listopadu.

Třeboňští rybáři počítají s tím, že jejich letošní produkce bude 3200 tun tržní ryby, především kapra. Z toho 2400 tun chtějí získat na podzim. "S menšími rybníky jsme začali minulý týden, na hlavní rybníky s tržní rybou přejdeme plynule od začátku října," uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Firma je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě a lídr Rybářství Třeboň Hld.
Podzimní plán třeboňských rybářů zahrnuje sedm velkých rybníků. Vše odstartuje 6. října na Ponědražském rybníce (141 ha), v sobotu 11. a v neděli 12. října pak lze po dvou letech vidět výlov Rožmberka (647 ha). Jako poslední přijde na řadu od 4. do 6. listopadu rybník Svět. Na Hlubocku se milovníci rybářského umění mohou těšit hlavně na výlov rybníka Dehtář (260 ha, 19. až 23. října).
Rybáři z Blatenské ryby zahájili výlovy minulou středu. Sítě zatáhli na menším Novokrtském rybníce u Strakonic. Na sádky odvezli osm tun ryb, hlavně kapra, ale i štiky a líny. S největšími rybníky začnou první říjnový týden. V sobotu 18. října pak vyloví Podkostelní v Putimi a nadcházející středu a čtvrtek svůj největší rybník Labuť u Myštic (108 hektarů). Sítě na něm rybáři zatahují jednou za dva roky. Koncem října čeká Blatenské i známý rybník Milavý. Celkem se chystají vylovit na podzim 582 tun kapra.
Celková produkce ryb v ČR byla loni přes 20 000 tun, asi polovina mířila na export. Kapři tvoří téměř 90 procent domácí produkce, loni jich české chovy vyprodukovaly téměř 18 000 tun. Po třech procentech připadá na lososovité a býložravé ryby. Zbytek tvoří dravé ryby a líni. Ryby se v ČR chovají na zhruba 42 000 hektarech rybníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down