29.08.2006 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách zbývá sklidit obilí ještě asi na čtvrtině výměry

Ještě asi čtvrtinu ploch s obilím zbývá sklidit na jihu Čech. Kvůli počasí se ale zhoršuje jeho kvalita. Obilí klíčí v klasech a řada pěstitelů se nyní rozhoduje, že ho raději použije do siláží. Sklizeň kombajny a sušení se už totiž nevyplatí. Někde farmářům nezbude nic jiného než obilí zaorat. Nyní jim práci přidělalo i sekání otav.

"Jihočeský kraj je na tom z celkového pohledu velmi špatně. Není potravinářská pšenice, chybí i sladovnický ječmen," řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Hricová. Výnosy budou oproti loňsku nižší zřejmě o 20 až 30 procent. Například u řepky, jejíž sklizeň končí, se do skladů odvezlo průměrných 2,8 tuny z hektaru. Při předloňské sklizni přitom kombajny posekaly v průměru 3,4 tuny řepky z hektaru.
"Problém bude také s osivem na příští rok. Pokud někdo má dobrý sladovnický ječmen, bude zvažovat, jestli si jej neponechá, nebo nakoupí," uvedla Hricová.
Na kvalitě letošní sklizně se nejprve podepsala dlouhá zima. Plodinám pak příliš neprospělo suché a horké počasí v červnu. Nyní sklizeň komplikuje déšť. "Některé podniky na Českobudějovicku mají již sklizeno, naopak na Jindřichohradecku odvezli z polí teprve polovinu. Úroda zde bude špatná," řekla ředitelka krajské agrární komory.
Zemědělci v kraji již sklidili na všech plochách ječmen ozimý s průměrným výnosem 3,3 tuny na hektar, tedy zhruba o pětinu slabším než loni. Ozimá pšenice je posekaná na 75 procentech polí a její průměrný výnos dosahuje 4,2 tuny z hektaru. Pokročila i sklizeň pšenice jarní a jarního ječmene. Zemědělci sklidili zhruba dvě třetiny ploch s těmito plodinami.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 18MB (3.6% of 500MB)