V Karlovarském kraji přibyly nedostatky v hygieně výroby potravin

Krajská veterinární správa Karlovarského kraje (KVS) uložila loni pokuty ve výši přes 500 000 korun, což je podobná suma jako v roce 2016. V roce 2017 ale přibylo pochybení v oblasti hygieny výroby potravin a jejich uvádění na trh. Naopak nižší byly pokuty za nedostatky v hospodářských a zájmových chovech. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V oblasti hygieny potravin provedla KVS v loňském roce 1018 kontrol, závažné nedostatky zaznamenala v 53 případech. Podle Vorlíčka se jednalo především o nedodržení legislativou předepsaných teplot při skladování masa a uzenin při prodeji, prodej potravin s prošlým datem použitelnosti a nedostatky v kvalitě potravin. Za tyto prohřešky uložila KVS pokuty v celkové výši 420 000 korun, což je proti roku 2016 zhruba o 15 procent vyšší částka.
Při 181 kontrolách hospodářských i zájmových zvířat zjistila veterinární správa 20 pochybení, udělila 14 pokut v celkové výši 108 000 korun. Oproti roku 2016 se částka snížila, tehdy to bylo 148 600 korun. Počty podnětů od obyvatel pro zanedbání péče o zvířata se meziročně naopak zvýšily. Poměrně často se však jedná o podněty neopodstatněné, respektive o snahu vyřizovat si sousedské spory, doplnil mluvčí.
Práci veterinární správy v loňském roce ovlivnila epidemie ptačí chřipky, která v regionu zasáhla i dva velkochovy drůbeže. Celkem bylo při likvidaci nákazy v Karlovarském kraji utraceno skoro 32 000 kusů drůbeže. Nepřímo činnost KVS ovlivnil i africký mor prasat, který propukl ve Zlínském kraji. Ve druhém pololetí roku 2017 byl v kraji zaznamenán zvýšený úhyn divokých prasat, nákaza se u nich ale nepotvrdila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down