V kauze zakázek na Ministerstvu zemědělství zatím policie nikoho neobvinila

V kauze údajné korupce při IT zakázkách na Ministerstvu zemědělství, kvůli které minulý týden na ministerstvu i dalších místech zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), zatím policie nikoho neobvinila. Všichni zadržení už také byli propuštěni, sdělila na dotaz žalobkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případ se týká zakázek z doby bývalého ministra Miroslava Tomana (ČSSD), u kterého policisté podle médií také provedli domovní prohlídku.

Server Lidovky.cz uvedl, že Tomana policisté podezřívají z toho, že přijal úplatek. O tom, že policie v souvislosti se zakázkami zadržela několik lidí, informoval v pátek server Seznam Zprávy. Deník N s odkazem na policejní zdroje napsal, že zadrženi byli tři lidé, mezi nimi státní tajemník ministerstva Jan Sixta a vedoucí odboru informačních a komunikačních technologií Oleg Blaško.
Podle Seznam Zpráv detektivové pracují se zjištěním, že přidělování zakázek za desítky milionů korun údajně doprovázela korupce. Mají přitom k dispozici odposlechy, kde se aktéři případu o úplatcích baví.
Web Lidovky.cz dnes uvedl, že policie se zabývá zakázkami ministerstva z posledních dvou let v hodnotě asi 200 milionů korun, zejména zakázkou na zajištění IT a technické podpory, kterou dodavatel vysoutěžil v roce 2020 za desítky milionů korun. Vyšetřovatelé prověřují, zda byl její součástí úplatek, uvedl server. Společnost měla původně podle webu nakoupit licence pro ministerstvo od globální firmy, nakonec je zakoupila od menšího dodavatele, v rámci přeprodeje licencí se ale podle policie zvýšila jejich cena.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down