05.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V kraji Vysočina leží asi 70 tisíc kubíků padlého dřeva

Asi 70.000 krychlových metrů poškozeného dřeva evidují zatím Lesy ČR v kraji Vysočina, zejména v okrese Třebíč. Porosty v celé zemi zasáhla s různou intenzitou na konci října větrná smršť a v obvodu lesního inspektorátu Brno poničila asi 100.000 m3 dříví. Na Třebíčsku již začalo uvolňování komunikací, řekl oblastní inspektor Václav Šebek.

Kvůli bezpečnosti práce a obtížné těžbě polomů zvažuje podnik nasazení speciálního stroje s pilou na hydraulice. Po týdenních odhadech škody podle Šebka představují ztrátu 100 až 200 Kč za krychlový metr proti běžné mýtní těžbě. Polomy však jsou i v porostech, kde stromy měly stát ještě deset, ale i dvacet let. "Znehodnocení se projeví až při prodeji," dodal. Předběžné odhady škod v regionu se pohybují kolem deseti až dvaceti miliónů korun. Lesníci ale dosud neurčili podíl vývratů a zlámaného dříví, v jejichž ocenění je rozdíl. Škody ještě zvednou zvýšené náklady na zpracování dřeva. Možná se projeví i přebytek dřeva a tím i tlak na nižší ceny, míní Šebek. Doplnil, že podnik chce zpracování poškozených kmenů ukončit na jaře 2003.
Lesy ČR vyhodnotily říjnovou větrnou kalamitu jako největší za posledních deset let. Padlo 1,5 až dva milióny kubíků dřeva, tedy asi čtvrtina roční těžby firmy. Ztráty na tržbách dosáhnou kvůli nižšímu zpeněžení zřejmě stamiliónů korun. Nejvyšší škody napáchala vichřice na severní Moravě, dále v jihozápadních a také ve východních Čechách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down