V Kratušíně padl rekord v sečení

Nový šumavský rekord v kosení trávy vytvořil v Kratušíně na Prachaticku minulý víkend mistr Slovenska v tradičním kosení Ľubomír Košút. Čtverec trávy desetkrát deset metrů zdolal na Mistrovství Šumavy v sečení za čtyři minuty a dvě vteřiny.

Soutěže se zúčastnilo na 40 sekáčů a nechyběly mezi nimi ani ženy, které sekaly půl aru. Mezi nimi vyhrála jednašedesátiletá Marie Svatošová z Prachatic. S časem dvě minuty a 35 sekund porazila i mnohem mladší závodnice. Zahanbit se nenechaly ani dvě slovenské reprezentantky, které se umístily na druhé a čtvrté příčce.
S kosou se zručně oháněly také děti, za úkol měly pokosit pětkrát jeden metr. Dětskou soutěž s přehledem za tři minuty vyhrála šestiletá Ania Vostrovská. Dovednost soutěžících nenechala v klidu ani diváky, kterých se do Kratušína sjelo na tři stovky. Sami si pak mohli vyzkoušet, jak se s kosou zachází.
„Smyslem soutěže je návrat k tradičnímu kosení. Chceme ukázat, že to není žádný anachronismus, ale že na Šumavě je to každodenní věc. Zvlášť tady, kde je těžký terén,“ řekl organizátor David Vostrovský z pořádajícího občanského sdružení Deshi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *