10.03.2004 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Krkonoších je příliš mnoho jelení zvěře

Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radka Drahného je v parku stále příliš mnoho jelení zvěře, která tam působí škody v lesích.

Řada stromů, především mladých, zahyne poté, co je jelení zvěř ohryže. Starší stromy zvířata loupou. V současné době se jelení zvěř sčítá a správa parku předpokládá konečný výsledek na zhruba 500 kusů. Přírodě v Krkonoších přitom vadí, když v ní žije více než 370 kusů jelenů, laní a kolouchů. Před první světovou válkou podle Drahného bylo v horách pouze několik desítek kusů. Jejich počet však rostl a před deseti lety stoupl dokonce na 800 kusů. "Loni měli lesníci v národním parku ulovit 340 kusů. Jelení zvěře však padlo méně," uvedl Drahný. Plány lovu ovšem nevycházejí z přesných čísel. Sčítání jelení zvěře se totiž koná v zimě, kdy se do národního parku stahují kusy z polské strany Krkonoš. Lákají je totiž přezimovací obůrky, v nichž mají postaráno o obživu. Na území KRNAP jich lesníci postavili 17 a díky nim škody na mladých lesních porostech klesly za posledních 30 let desetkrát. V oblasti polského Karkonoskiego Parku Narodowego není přezimovací obůrka žádná. "Plán lovu bohužel musí počítat rovněž s jelení zvěří, jež se na českém území parku objevuje jen v zimě a po většinu roku žije v Polsku," vysvětlil Drahný. Pokud ale lesníci neuloví nařízený počet kusů, hrozí jim vysoké pokuty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down