V Krkonoších loni vysázeli 39 000 stromků, většinou listnáče

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) loni v krkonošských lesích vysázela téměř 39 000 stromků převážně listnatých dřevin. Šlo o v lesích chybějící druhy, které by měly přispět ke zdravějším stabilnějším lesům. Obnova se dotkla asi 17 hektarů lesů. Uvedl to mluvčí správy KRNAP Radek Drahný.

Většina obnovy lesů se v Krkonošském národním parku děje přirozenou cestou, kdy nový les vyroste například z nalétnutých či napadaných semen a plodů. Aby však v extrémních klimatických a terénních podmínkách horských lesů nedošlo k nevratnému znehodnocení odkryté lesní půdy, přistupují lesníci i k umělé výsadbě.
Loni z umělé obnovy tvořily listnaté stromy téměř 57 procent výsadby, zbytek připadl na jehličnany. "Konkrétně buk tvořil přes 30 procent, smrk 30 procent a jedle 25 procent. Zbytek byly další v lese chybějící dřeviny jako javor klen, jeřáb, bříza nebo třešeň ptačí," uvedl ředitel KRNAP Robin Böhnisch. Na dvou hektarech lesníci některé dřeviny přímo seli.
K umělé obnově v Krkonoších nelze použít libovolné dřeviny. "Používáme stromky pěstované v naší vlastní školce nebo od smluvního partnera. Nové stromky pocházejí ze semen buď přímo sbíraných v Krkonoších nebo z vhodných srovnatelných oblastí jako jsou například Jizerské hory," uvedl Drahný. Náklady na loňskou umělou obnovu lesa podle něj činily přes jeden milion korun, kdy téměř celou sumu poskytla Škoda Auto.
KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Lesy pokrývají 80 procent plochy KRNAP. Správa KRNAP v lesích podniká podle zásad ekologického a sociálně šetrného hospodaření podle mezinárodní certifikace FSC (Forest Stewardship Council).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down