04.06.2018 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Krkonoších mají vzniknout tisíce přehrážek na zadržení vody v krajině

V následujících pěti letech vznikne v Krkonoších až tři tisíce dřevěných přehrážek, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím reaguje na klimatické změny způsobující vysychání mokřadů, z nichž nejcennější jsou rašeliniště. ČTK to řekl mluvčí parku Radek Drahný. "Cílem projektu je stabilizovat rašeliniště, která vysychají. Vody v krajině ubývá a její bilance v krajině klesá," řekl.

Správci parku si technologický postup, který začnou nejdříve uplatňovat v níže položených lesních porostech, vyzkoušeli v nejcennější části Krkonoš, v unikátním ekosystému arkto-alpínské tundry na hřebenech Krkonoš. Třeba na Labské louce vznikla v místě nepoužívané cesty kaskáda přehrážek. Bez tohoto opatření by tam bylo po většinu roku vyschlé koryto. "Budování přehrážek se nám ukázalo jako nejúčinnější způsob zadržování vody v krajině, proto chceme opatření rozšířit i do dalších ohrožených lokalit," řekl Drahný.

Projekt revitalizace mokřadů za více než 19 milionů korun začal v roce 2017, jeho praktická část začala letos a skončit má v roce 2022. Odborníci v první fázi shromáždí všechny dostupné údaje o mokřadních společenstvech. Na jejich základě vytipují plochy vhodné k revitalizaci odvodněných ekosystémů a na nich vybudují přehrážky, které zpomalí odtok vody, a přispějí tak ke zlepšení funkce koloběhu vody v krajině. Zanášením a zarůstáním přehrážek mají být zlikvidovány v minulosti nevhodně vybudované odvodňovací systémy a obnovena mokřadní stanoviště.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down