03.08.2004 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Krkonoších ničí porosty kleče bejlomorka borová

Na hřebenech Krkonoš se přemnožila bejlomorka borová a ničí porosty kleče. Larvy bejlomorky způsobují sáním na bázi jehlic žloutnutí a odumírání. Poškození, která jsou nyní vidět, jsou škody z minulých let. Letošní škody se projeví až na podzim, řekl mluvčí správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Bejlomorka borová poškodila v Krkonoších porosty například v lokalitě kolem křižovatky U čtyř pánů, kolem Luční boudy a na Stříbrném hřbetu, upřesnil Drahný. Vysvětlil, že bejlomorka borová je muška podobající se komárku, která mezi jehlice kleče klade vajíčka, ze kterých se rodí larvy. Jedna samice naklade až 120 vajíček.
Zvýšený výskyt bejlomorky se projevuje postupně. Drobná muška napadá většinou pouze sousední keře. Podle odborníků se však kleč po několika letech sama zregeneruje. Poslední velká kalamita byla v šedesátých letech minulého století, uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody správy KRNAP Jan Vaněk.
Porosty kleče na hřebenech Krkonoš poškozují podle správců parku kromě bejlomorky i další vlivy, například silné imise z Polska a Německa, hlavně v minulých letech. Připomněli, že někdy se objevují vřeckaté houby, které žijí pod kůrou kleče či houba způsobující sypavku kosodřeviny. Kleč napadají i různé druhy hmyzu, například housenice bylinné vosičky hřebenule ryšavé nebo larvy lýkožrouta klečového.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down