Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí uspořádalo k Mezinárodnímu roku biodiverzity výstavu Květy, stébla, kořínky aneb krkonošské louky vyprávějí. Včera zahájená výstava představuje jeden z nejvýznamnějších fenoménů Krkonoš – květnaté horské louky. Výstavu ve vrchlabském klášteře mohou návštěvníci zhlédnout až do 29. srpna. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
„Každá louka v Krkonoších žije svůj vlastní příběh. Určité osudy však mají krkonošské louky společné – stvořil je člověk. Vypiplal je takřka z kamení a ony ho po staletí živily. V polovině 20. století o svého hospodáře přišly – ať už jeho odsunem do Německa, zestátněním nebo kolektivizací – a nyní se s nimi jejich majitelé často učí znovu žít. Snaha vrátit loukám jejich původní bohatost a krásu je nedocenitelná, nikde jinde než v Krkonoších totiž takové nenajdete,“ uvedl Drahný.
Osudy krkonošských luk jsou podle mluvčího demonstrovány na šesti lokalitách zajímavých z ekologického, botanického či historického hlediska – Klínových Boudách, Dvoračkách, Sklenářovicích, Bílé louce, Janových Boudách a Velké Pláni. Jejich prostřednictvím výstava představuje způsob hospodaření na loukách v minulosti i současnosti, jejich jedinečné druhové bohatství, život v podzemí či rozdíly v uspořádání krajiny.
Snahu vrátit loukám jejich původní bohatost a krásu, o kterou přišly ztrátou svých hospodářů v pohnutém 20. století, podporuje prostřednictvím Programu péče o krajinu i Správa KRNAP.
Jako doprovod výstavy je vyhlášena soutěž o nejkrásnější louku Miss louka a vychází průvodce Putování po krkonošských loukách (též jako příloha červnového čísla časopisu Krkonoše – Jizerské hory). Jeho tisk financovalo Ministerstvo životního prostředí České republiky.
Výstava je otevřena až do 29. srpna 2010 denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin.