05.08.2004 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Krušnohoří je až desetkrát více jelenů proti běžnému stavu

Lesníkům v Krušných horách dělají starosti jeleni, kteří se přemnožili. Trpí tím stromy, které jeleni okusují a oloupávají z nich kůru. Dřeviny pak snadno podléhají nákazám a hynou. Velký počet jelenů v Krušnohoří odhalilo letní sčítání zvěře. Podle zákona by se jejich počet měl pohybovat mezi pěti až patnácti kusy na tisíc hektarů, zatímco ve skutečnosti jich je stovka jelenovitých na tisíc hektarů. To je pětkrát až desetkrát více proti běžnému stavu, zdůraznil ředitel Krajského inspektorátu Lesů České republiky Jan Ferkl.

Přiměřený počet jelenů je dán úživností lesa, což znamená, že větší počet už v lese nenajde potravu. Lesy České republiky budou proto nyní jednat s myslivci o zvýšení letošního počtu odstřelovaných jelenů. Početní stav, který by neškodil lesům, by měly Lesy ČR dosáhnout do tří let, sdělil dále Ferkl.
Na 50 000 hektarech mezi Klínovcem a Děčínským Sněžníkem žije v současné době asi 5000 kusů jelenů. V této lokalitě v posledních padesáti letech vinou průmyslových exhalací les odumíral. Plochy se osázely druhy náhradních dřevin, které jsou více odolné vůči chemickým škodlivinám. Jejich životnost je však značně omezená, vysvětlil Ferkl.
Proto se nyní snaží lesáci vysázet původní druhy dřevin, ale brání jim v tom právě přemnožení jelenů. Přemnožení se ale netýká například srnců nebo daňků. Škoda z přemnožení ale není jen finanční, týká se celého lesa. Každý rok by se mělo nahradit přibližně tisíc hektarů nepůvodních porostů. Založení a vypěstování jednoho hektaru stojí asi 150 000 až 200 000 korun. Při takovém stavu jelení zvěře to však téměř není možné, upozornil Ferkl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down