27.04.2001 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V květnu by mohly stoupnout farmářské ceny brambor

Současná situace na trhu brambor a očekávaný vývoj v nejbližším období je tématem rozhovoru s Františkem Novákem, předsedou Ústředního bramborářského svazu ČR.

Loňská mimořádně dobrá úroda brambor vedla k přetlaku na trhu. Jaké jsou současné zásoby konzumních brambor?
Stále jsou poměrně vysoké. Značnou část přebytků přitom odčerpají škrobárny. V Horažďovicích a Pelhřimově při mimořádné jarní kampani zpracují do konce dubna 20 až 30 tisíc tun konzumních brambor. Kvalita brambor ve skladech je velmi rozdílná. Některé partie nemají odpovídající kvalitu a neměly by se proto dostat do obchodní sítě.
Váš svaz si chtěl společně s inspekcí posvítit na kvalitu zboží v obchodech. Co jste zjistili?
S Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která pravidelně zajišťuje kontroly podle svého plánu, a s Českou televizí jsme na leden připravovali akci zaměřenou na kvalitu brambor. Nakonec k ní kvůli situaci v televizi nedošlo. Nekvalitní zboží je však vidět také v zemědělských podnicích, což mě osobně mrzí, ale je to tak.
Jak situaci na trhu ovlivňují vývozy a dovozy?
Do této doby se nedovezlo ani tisíc tun pozdních a raných brambor dohromady. Tak zanedbatelné množství domácí trh neovlivňuje. Naproti tomu vývoz je proti loňsku nepoměrně významnější. Do poloviny dubna se z České republiky vyvezlo asi 6500 tun brambor, zatímco za celý loňský rok 3280 tun. Předpokládáme, že v letošní sezóně by se export mohl dostat až na devět či deset tisíc tun. Naše brambory směřují převážně do Maďarska, Bulharska, Chorvatska a Rumunska. Vyvážejí se od nás i sadbové brambory, celkově půjde asi o tisíc tun.
Bramborářům se nadúroda "odvděčuje" nízkými farmářskými cenami. Na jaké úrovni jsou nyní?
Cena konzumních brambor poměrně dlouhou dobu stagnuje kolem dvou korun za kilogram. K jejímu oživení u skutečně kvalitního zboží by mohlo dojít až v květnu. Dá se předpokládat, že koncem května se zvýší objem dovážených raných brambor a bude záležet na vztahu mezi cenou nových a loňských brambor.
Oddálí chladné počasí dodávky prvních domácích brambor na trh, nebo ještě není nic ztraceno?
Studené počasí samozřejmě není dobré pro vývoj vegetace velmi raných brambor. Rozhodne ale květen. Pokud se výrazně oteplí, nemusí být sklizeň nejranějších brambor rozdílná od loňské. Mokro ale brzdí sázení – není dokončeno v Polabí, na Vysočině prakticky ještě nezačalo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down