V lesích na Orlickoústecku kůrovcová kalamita ustupuje

V lesích, které spravuje město Lanškroun na Orlickoústecku, ustupuje kůrovcová kalamita. Po třech letech se situace zlepšila. Období za loňský rok bude ziskové, předtím kvůli nadbytku dřeva na trhu městské lesy prodávaly dřevo pod cenou, uvedla včera radnice v tiskové zprávě.

"Období bylo náročné i finančně, protože vytěžené dřevo se prodávalo za nízké ceny. Nyní se ale zdá, že dochází k postupné stabilizaci situace," uvedla radnice. Za loňský rok bude hospodaření v zisku 1,5 milionu korun, tři roky předtím bylo ve ztrátě každoročně kolem 200 000 korun. Město vlastní přes 300 hektarů lesů. Loni lesníci vytěžili 2500 metrů krychlových dřeva, které prodali za 4,5 milionu korun. Například v roce 2020 za zhruba stejné množství vytěženého dřeva městské lesy utržily necelé dva miliony korun. Správci lesa loni také vysázeli 35 000 stromků. Nové jsou od loňska dvě aleje jírovců, přibyly další druhy listnatých stromů, třeba duby, buky či olše. Sazenice stály 320 000 korun. Spolu s výsadbou stromů a těžbou dřeva každoročně pokračuje úklid lesa, klestí bylo loni 1900 metrů krychlových. Lesníci také odstranili 700 metrů starých oplocenek. "Protože lesy slouží také k odpočinku a relaxaci, bylo v Kypuši umístěno pět nových laviček. U Kapliček byla dvě stará sezení nahrazena novými. Každý rok dochází ke kontrole a čištění více jak 200 instalovaných ptačích budek," uvedla radnice. Do péče o les patří rovněž oprava a údržba cest pro pěší a cyklisty, čistí se příkopy a propustky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down