19.06.2008 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V lesích řádí kůrovec

V českých lesích opět řádí kůrovec, který loni podle odborníků napadl dvojnásobný počet stromů než v roce 2006. Experti proto stejně jako vedení státního podniku Lesy ČR varují, že v lesích letos může vypuknout kůrovcová kalamita mimořádného rozsahu. Poslední hrozba kůrovcové kalamity byla v Česku v roce 2004 po mimořádně suchém a teplém roce 2003.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha experti odhadují, že letos může být napadeno tři miliony kubíků dřeva. Z ahalvní příčiny kůrovcových kalamit pak Bláha považuje smrkové monokultury a výsadbu umělých smrčin. Množství kůrovců připravených pro jarní rojení bylo totiž letos podle odhadů lesníků na úrovni poloviny 90. let, kdy Česko zasáhla poslední velká kůrovcová kalamita. K očekávanému přemnožení kůrovce, který dokáže zničit celé smrkové porosty, přispěly zejména menší srážky a nadprůměrné teploty v posledních dvou letech.
Kůrovec, jehož rozmnožení hrozí právě po větrných kalamitách jako byla letošní vichřice Emma, se začal poprvé rojit až na přelomu dubna a května. "Nyní jsou jeho larvy teprve na počátku vývoje, takže nová generace může začít rojení v první polovině července," uvedl mluvčí státních lesů Radek Drahný.
Pracovníci LČR proto v lesích pokáceli 127 tisíc stromů, které poslouží jako lapáky, a instalovali 40 tisíc feromonových lapačů. LČR patří asi polovina lesů v zemi. Roční náklady na likvidaci kůrovce se u Lesů ČR pohybují v desítkách milionů korun, při přemnožení jsou částky několikanásobně vyšší.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down