V lesích Třebíčska ničených kůrovci se objevil i škůdce na dubech

Na Třebíčsku, kde v posledních letech ničí smrkové lesy kůrovcová kalamita, se místy objevil další škůdce, jenž napadá listnaté stromy. Jde o bekyni velkohlavou. Přemnožená je na sousední jižní Moravě, její housenky ožírají listí nejčastěji u dubů. Na Třebíčsku se loni bekyně objevila v údolí řeky Jihlavy, v okolí Mohelna a Lhánic. Vyplývá to z informací od podniku Lesy ČR a od úřadu v Náměšti nad Oslavou.

V údolí Jihlavy, kde jsou převážně listnaté porosty s velkým zastoupením dubů, se loni bekyně velkohlavá objevila  masivně. "Takže je docela pravděpodobné, že tam bude i v letošním roce a je možné že se může rozšířit i někam dál," řekl Tomáš Sedláček, vedoucí odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou. Dodal, že za normálních podmínek by stromy napadení bekyní přežily, jejich odolnost ale snižuje nedostatek vláhy.
Starší smrkové lesy v okolí Náměště už podle Sedláčka z velké části zdecimoval kůrovec a je tam hodně holin. "Zbývají víceméně mladší porosty, řekněme do těch 30 let věku, tam ještě uvidíme, jak se to vyvine," řekl.
O riziku šíření bekyně velkohlavé z jižní Moravy směrem na Vysočinu nedávno na webu kraje informoval kalamitní štáb svolávaný kvůli kůrovcové kalamitě. Podle mluvčí podniku Lesy ČR Evy Jouklové se bekyně velkohlavá vyskytuje v nejteplejších oblastech státu, hlavně na Znojemsku. "Na Vysočině se objevit může, ale spíše jednotlivě," sdělila. Také na Vysočině předpokládá případné šíření bekyně v teplejších oblastech.
Vysočina s vysokým podílem smrkových lesů je mezi kraji nejvíc postiženými kůrovcovou kalamitou. Další škody přidal minulý týden vítr. Ve státních lesích na Vysočině podle Jouklové poškodil stromy v objemu asi 124 500 metrů krychlových. "Oblast patří v republice k těm, které vichřice zasáhla nejvíce. Nejvíce polomů je v lesích v okolí Telče," uvedla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down