V lesích Vysočiny myslivci napočítali o něco víc zajíců než loni

V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25 300 zajíců, skoro o 1900 víc než vloni. Podle údajů, které dnes zveřejnil kraj, stavy dalších sledovaných druhů zvěře mírně rostou nebo se pohybují v přijatelných odchylkách od dlouhodobého průměru. Černé zvěře bylo při posledním sčítání zaznamenáno 2850 kusů, podobný počet jako před rokem. Kraj přispívá na výkup spodních čelistí odlovených bachyní a selat.

Na odstřel přemnožených divokých prasat začal kraj formou výkupu čelistí přispívat v roce 2013. V tomto roce má na výplatu za vzorky od této zvěře ulovené do konce září 750 tisíc korun, stejně jako v minulých letech, uvedl radní Martin Hyský, který má na starosti životní prostředí a zemědělství. Sčítání zvěře se na Vysočině konalo v únoru a březnu. Jelení zvěře myslivci zaznamenali přes 500 kusů, podobně jako vloni. Mufloní zvěře bylo kolem 1900, asi o 200 víc. Vyder říčních je podle sčítání v kraji přes 1700 a bobrů evropských 370. Vydry a bobři patří mezi zvláště chráněné živočichy, u nichž je možné žádat náhrady za škody, které tato zvířata způsobí. Podle údajů kraje dostalo v případě vyder minulý rok 73 žadatelů z Vysočiny v součtu 2,3 milionu korun. Byla to podobná částka jako v roce 2017. O náhradu za škody způsobené bobry se loni, stejně jako předloni, na Vysočině přihlásil jeden žadatel, kompenzace vyplacená minulý rok byla 66 tisíc korun, o rok dříve to bylo 31 tisíc korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down