29.01.2018 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V lesích Vysočiny stále zůstávají polomy po říjnové vichřici

Polomy v lesích Vysočiny způsobené před čtvrt rokem vichřicí Herwart se podařilo někde lesníkům zpracovat z 30 procent, jinde je jejich těžba za polovinou. Některé úředně vydané zákazy vstupu do lesů pro veřejnost sice přestanou brzo platit, lidé by ale stále měli počítat s pohybem těžké techniky. Po říjnové vichřici spadlo některým vlastníkům a správcům lesů víc stromů, než jich běžně vytěží za rok. Z lesa je potřebují dostat do jarního rojení kůrovce.

Zima s malým množstvím sněhu práce nebrzdí. Intenzivní těžbou ale trpí lesní cesty a podmáčené pozemky, protože moc nemrzne. Mezi vichrem nejpostiženější patřilo Lesní družstvo obcí sídlící v Přibyslavi s rozsahem polomů zhruba 50 tisíc metrů krychlových. Zpracovány jsou asi z 60 procent, řekl ředitel Jiří Svoboda. Práce v místech s velkým množstvím popadaných stromů urychlilo nasazení tří výkonných strojů, harvestorů, které dokážou strom pokácet, odvětvit i rozřezat. Déle potrvá těžba vývratů roztroušených v lesích, uvedl ředitel.

V území Správy městských lesů Jihlavy říjnová vichřice poškodila asi 10 000 metrů krychlových dřeva. Podle jednatele Václava Kodeta by mohlo být zpracováno do konce února. "Byli bychom na tom lépe, kdyby nám průběžně nepřipadalo při těch následujících větrech," podotkl. Objem novějších vývratů odhadl zhruba na 5000 metrů krychlových. Na loňské těžbě správy se nahodilá těžba podílela asi polovinou.

Objem polomů v lesích žďárské společnosti Kinský se pohybuje na úrovni 60 procent roční těžby, jejich zpracování je za polovinou. "Počasí nám poměrně přeje, nenapadlo moc sněhu," uvedl lesní rada Miroslav Matoušek. Kde to šlo, pomohly harvestory. "Teď už jedeme klasicky. Máme dřevaře, koně a potom vyvážecí soupravy," řekl.

Ve státních lesích na území Vysočiny se dělníkům za tři měsíce podařilo zpracovat asi 30 procent poškozených stromů. "Což vzhledem k celkovému odhadovanému objemu kalamitního dříví, 250 tisíc metrů krychlových, je dobrá zpráva," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down