V Libereckém kraji se sází nejvíc stromů u silnic v zemi, brzdí to ale vlastníci

V Libereckém kraji se sází nejvíc stromů kolem silnic a cest v zemi. Podle údajů, které dnes zveřejnilo ekologické sdružení Arnika, tak loni v kraji přibylo přes 5000 stromů, což je 4,5krát víc, než jich silničáři vykáceli. Liberecký kraj dává každoročně do ošetření, obnovy a výsadby stromořadí miliony korun. Obnově alejí a nové výsadbě někdy brání vlastníci pozemků podél silnic, ale také nedostatek sazenic na trhu, řekl ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

Při rekonstrukci silnic či údržbě alejí se podle Růžičky často ukáže, že původní alej byla na soukromém pozemku a vlastník se proti její obnově postaví. "V takovém případě děláme náhradní výsadbu tam, kde jsme si jistí, že jsme na svém, nebo se dohodneme s obcemi," doplnil. Pomalá obnova stromořadí je podle něj často způsobená také nedostatkem sazenic na trhu ve druhé polovině roku, sázení tak musí počkat do dalšího roku. "Nechceme stromy vozit někde z Belgie, chceme stromy od nás, maximálně z Polska," dodal ředitel správy silnic.
Liberecký kraj dal v posledních letech do obnovy alejí téměř 17 milionů korun, výrazně pomohly evropské dotace z operačního programu Životní prostředí. "Ještě před pěti lety jsme nevycházeli v hodnocení některých ekologických organizací zrovna nejlépe. Za start nového postoje k zeleni u krajských silnic považuji česko-polský projekt Od zámku Frýdlant po zámek Czocha, ve kterém se nakonec podařilo nastavit efektivní model přístupu k alejím a jejich obnově," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down