V Litoměřicích začala Zahrada Čech

Dnes byla v Litoměřicích zahájena výstava Zahrada Čech. Mluvčí výstaviště Romana Šlechtová uvedla, že se očekává vyšší návštěvnost než loni. Zatímco loni prošlo branami výstaviště asi 91 000 lidí, letos by jich mohlo být přes sto tisíc. Jedním z největších lákadel by podle ní mohl být návrat Českého zahrádkářského svazu, který prý v minulosti nevystavoval. Letošní 34. ročník zemědělského a chalupářského veletrhu potrvá do 25. září.

Během výstavy se uskuteční i několik soutěží. Jednou bude 18. ročník soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá. Soutěží se ve třech kategoriích, a to kuriozity, obři, třetí kategorie je variabilní, a každý rok je jiná. Letos jde o kategorii křišťálové jablko. Další je soutěž Recepty ze Zahrady Čech, tentokrát na téma bylinky ve studené kuchyni – saláty. Zelináři se pak na výstavě utkají o to, kdo z nich dělá nejlepší kysané zelí.
Poslední den výstavy bude pokřtěna i nová jiřina, kterou vyšlechtil Petr Novák z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Rostlinu pokřtí fotograf Jan Saudek a jméno dostane květina po něm. ¨

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *