18.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lysé nad Labem se udělovaly ceny Zemědělský hospodář

Sedm středočeských rolníků a zemědělských družstev v sobotu převzalo v Lysé nad Labem ceny Zemědělský hospodář 2004, které Byly uděleny u příležitosti prvních středočeských dožínek po roce 1989.

Mezi oceněnými byl František Maršík z Kotenčic na Příbramsku. Jeho rodinná farma se orientuje především na chov hovězího dobytka. Hospodaří na 30 hektarech a jejich letošní průměrný hektarový výnos obilovin byl šest tun. Ocenění si odnesli také zástupci Zemědělského družstva Čechtice na Benešovsku, které je jednou z nejstarších zemědělských společností v Čechách. V rostlinné výrobě se specializuje na pěstování brambor, včetně sadbových. Jejich výnos dosahuje 30 tun z hektaru.
Zemědělským hospodářem byl vyhlášen i Oldřich Poláček z Hole u Prahy. Jeho rod žije na statku v Holi 400 let. V současné době hospodaří na 297 hektarech a zaměřuje se na pěstování řepky, sladovnického ječmene, cukrovky, kukuřice a vojtěšky. Chová také krávy holštýnského plemene, jejichž průměrná užitkovost se pohybuje kolem 9600 litrů.
K dalším oceněným patří Jaroslav Bačina z Klíčan u Prahy. Farma jeho rodiny existuje od roku 1936. Hospodaří na 906 hektarech a zaměřuje se na rostlinnou výrobu. Mimo zemědělství provozuje pískovnu, restauraci a v obci zajišťuje údržbu zeleně. Cenu převzala také Eugenie Vychodilová ze statku Adámek v Čelině u Slapské přehrady. Historickým základem její rodinné firmy je středověký statek, k němuž vedle 277 hektarů lesů a zemědělské půdy patří také barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, zámeček a park. Rodina se zabývá rostlinnou výrobou, chovem prasat a skotu. V budoucnu se chce zaměřit i na agroturistiku. K nejlepším středočeským zemědělským podnikům patří také společnost ZAS Bečváry na Kolínsku, která hospodaří se 150 zaměstnanci na téměř 5000 hektarech půdy. V živočišné výrobě se zaměřuje na produkci mléka; chová 1300 kusů skotu, z toho je 700 krav. Oceněna byla rovněž činnost společnosti Agro Jesenice u Prahy, která hospodaří na 4121 hektarech půdy. Věnuje se produkci mléka, ročně ho vyrobí přes osm milionů litrů. Specializuje se i na šlechtitelský chov prasat. Ročně také zpracuje 3000 tun zeleniny, převážně z vlastní produkce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down