15.11.2007 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V městech je více živočichů z přírody

Na periferii měst i v jeho centru se v poslední době objevují nezvyklí a někdy i neznámí živočichové, kteří patří do volné přírody. Na různé hlodavce, vrabce, holuby, kosy, sýkory a další pěvce jsme zvyklí, překvapením ale není ani straka, sojka, kavka, ale i krahujec, poštolka, labuť či kormorán; ze savců netopýr, kuna, liška, králík i zajíc. Lidé mohou vnímat jejich výskyt jako ohrožení, zejména v souvislosti například se vzteklinou, ptačí chřipkou, tuberkulózou, tularémií, salmonelózou a dalšími onemocněními, která mohou být za určitých okolností přenosné ze zvířete na člověka. Přímé ohrožení lidského zdraví z kontaktu s volně žijícími živočichy při dodržování základních hygienických návyků člověku však nehrozí. Existuje mnoho možností, jak se dovolat pomoci a jak získat informace, upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

V případech ohrožení pomohou podle Dubna orgány státního veterinárního dozoru, tedy místně příslušné krajské veterinární správy, pokud jde o Prahu - Městská veterinární správa v Praze. Aktuální informace lze najít na webových stránkách Státní veterinární správy – www.svscr.cz, lze kontaktovat Ústřední komisi pro ochranu zvířat- www.ukoz.mze.cz, obrátit je možné se na Městskou policii ČR, její odchytové odborníky, na odbory životního prostředí, soukromé veterinární lékaře, na pracovníky útulků, stanice pro hendikepované živočichy, na Českou společnost ornitologickou (www.birdlife.cz).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down