27.03.2012 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V mlékárenství panuje stále recese

Situace v prvovýrobě mléka je v současnosti stabilizovaná, a to především díky významnému nárůstu nákupní ceny mléka v minulém roce, což motivovalo zemědělce obnovit nebo zachovat produkci mléka v ČR. Byl zastaven dlouhodobý pokles stavu dojnic, došlo k zásadnímu obratu a předpokládá se, že tento stav bude pokračovat. Pokud však jde o zpracování mléka, v českém mlékárenství panuje nadále značná recese. Uvedl to minulý týden na semináři Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) v Praze jeho předseda Jiří Kopáček.

V České republice se v minulém roce se vyrobilo celkem 2,664 milionu litrů mléka, což bylo proti předchozímu roku o dvě procenta více, tržní produkce představovala 2,555 milionu litrů a meziročně stoupla o 1,8 procenta. Podle Kopáčka se letos očekává ve výrobě, dodávkách mléka i nákupních cenách spíše stabilita. Rovněž spotřeba by měla stagnovat, její zvyšování je dočasně omezeno připravovanou vyšší sazbou daně z přidané hodnoty.
Připomněl, že zatím však až na dvě skupiny výrobků, a to na konzumní mléko a tvarohy, výsledky všech ostatních produktů končí v červených číslech. Bilance zahraničního obchodu je sice pozitivní, významnou měrou se na ní však projevuje vývoz mléčné suroviny. „Z České republiky se vyváží surovina a dováží se přidaná hodnota,“ upozornil Kopáček s tím, že objem vývozu syrového kravského mléka prezentuje již 16,5 procenta jeho domácí výroby. Proti tomu podíl dovozu na spotřebě mléčných výrobků narůstá. V minulém roce představoval jejich dovoz 40 procent spotřeby, v případě sýrů to bylo již 46 procent.
Spotřeba zůstává stabilní na úrovni 56 litrů na osobu a rok a letos zůstane případné rozdíly minimální. Poznamenal, že během posledních deseti až 12 let dochází k poklesu stavu dojnic. Limitující číslo by podle něj mělo být 400 tisíc kusů, ale tato hranice byla značně prolomena. „Vloni se pokles stavů dojnic však výrazně zpomalil a od druhého pololetí již nedochází k jeho dalšímu prohlubování,“ řekl s tím, že k 1. dubnu 2011 bylo evidováno 374 tisíc dojnic. Naproti tomu se pozitivně vyvíjí mléčná užitkovost. ČR se v ní řadí na šesté místo na světě, vloni dosáhla v průměru 7127,8 litru na dojnici. „Souvisí to s určitou holštýnizací stáda. Produkují se větší objemy, což se však projevuje v hodnotových složkách, a to v poklesu nákupní tučnosti a obsahu bílkovin, podotkl předseda ČMSM. To ovlivňuje i nákupní cenu.
Vloni v prosinci představovala průměrná cena 8,08 koruny za litr, v lednu 8,35 koruny za litr a v únoru se předpokládá, že dosáhne 8,30 koruny na litr. Průměrná nákupní cena za minulý rok činila 8,26 koruny za litr a na letošní rok se odhaduje na úrovni 8,20 až 8,25 koruny za litr. Mírný pokles se očekává v návaznosti na současný vývoj na evropském a světovém trhu a náznak jistého oslabování cen.
Zuzana Skálová z oddělení komodit, skotu a krmiv ministerstva zemědělství poznamenala, že od roku 2009 se na evropské úrovni řeší tzv. mléčný balíček. Na Radě ministrů byl schválen 28. února 2012, v úředním věstníku EU by měl vyjít počátkem dubna. Platný by měl být podle předpokladu do 30. června 2020. Opatření v rámci mléčného balíčku se týkají hlavně sdružování producentů a možnosti jejich společného vyjednávání. Producenti mají možnost podle evropského práva zakládat organizace producentů a tyto organizace by měly mít možnost společně vyjednávat až o 33 procentech národní produkce mléka. V nařízení rady je podmínka, že tato produkce nesmí překročit 3,5 procenta evropské výroby. „To je kvůli tomu, že některé státy produkují opravdu velké objemy mléka a 33 procent jejich národní produkce by bylo v evropském měřítku opravdu velký podíl. Proto toto omezení,“ vysvětlila. Další novinkou je možnost zavedení povinných smluv podle evropského standardu. Tu prosazovaly hlavně státy jižní Evropy. Součástí balíčku je i možnost regulace dodávek sýrů s chráněným zeměpisným označením a označením původu. „Tuto možnost dala komise do mléčného balíčku hlavně kvůli tlaku ze strany jižních států. Na trhu bylo poměrně hodně výrobků s chráněným označením a tyto státy si to prosadily ve snaze regulovat jejich objem na trhu. Důvodem bylo udržení vysoké přidané hodnoty výrobků. Podle našeho názoru vysoká přidaná hodnota je dána už tím samotným chráněným označením. My jme tuto možnost zpočátku příliš nepodporovali, ale v rámci kompromisu jsme na ni přistoupili,“ uvedla. Na organizaci trhu s mlékem bude dále požadována tzv. transparentnost trhu i po zrušení kvót. Evropská komise chce mít i po zrušení mléčných kvót v roce 2015 evidenci o tom, jak plynou v rámci Evropy dodávky mléka. Proto bude zavedeno hlášení prvního odběratele. Vpodstatě jde o obdobu toho, jak schválený odběratel dnes hlásí objem dodávek Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Podle Skálové do národní legislativy bude implementováno hlavně předpisy, týkající se sdružování producentů. Přitom musíme brát v úvahu, že režim kvót bude ukončen. Proto je třeba legislativu sladit. „Povinné smlouvy však do národní legislativy nehodláme zahrnout a regulaci objemů sýrů také ne, ale hlášení dodávek mléka ze strany prvního odběratele ano, ale až po ukončení režimu kvót, aby to nebylo duplicitní,“ shrnula.
Uskutečnila se i diskuse o tom, že intervenční opatření by nemusela probíhat standardně pro všechny komodity, ale mohly by vzniknout tzv. záchranné sítě. Tato opatření by však nebyla otevírána každý rok, ale v závislosti na tržních cenách pouze z rozhodnutí Evropské komise za asistence členských států. Podobná změna se čeká i u soukromého skladování, které se využívá zejména u másla. Změny se navrhují pro program školního mléka. Ten již nebude definován jako podpora odbytu mléka, protože odbyt mléka do škol tvořil velmi malé objemy, a to nejen v rámci ČR, ale i v rámci ostatních států, ale nařízení bude zakotveno jako systém podpory stravovacích návyků žáků ve školách a školkách, informovala.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down