V Mníšku pod Brdy se plánují další odstřely divokých prasat

Mníšek pod Brdy u Prahy plánuje další sérii odstřelů divokých prasat v centru města. Termín byl po dohodě s policií a myslivci předběžně stanoven na 18. až 21. dubna. Louka Pivovárka, na níž se střílí, zůstane pro veřejnost stále uzavřena. Uvedl to mluvčí radnice Miloš Navrátil.

Radnice si do konce roku 2018 vyjednala výjimku ze zákona, díky níž mohou myslivci střílet černou zvěř i na přesně vymezených nehonebních pozemcích. Povolení se vztahuje na Pivovárku, což je tříhektarový zelený pás táhnoucí se centrem Mníšku, který využívají k procházkám lidé se psy a maminky s kočárky. Území je obehnáno páskami a platí na něj zákaz vstupu.

Při první sérii odstřelů, která se konala od 21. do 24. března, myslivci skolili tři divočáky. Podle Navrátila jich mohlo být více, podmínky odstřelu jsou ale velmi přísné, střílet se smí jen z jednoho místa a jedním směrem.

Město podle mluvčího rozhodlo o tom, že na louku bude platit dál zákaz vstupu, do další série odstřelů se už Pivovárka neotevře. Pásky zůstávají, zábrany zůstávají. Je to kvůli nerušené kontrole výskytu divokých prasat. Je nainstalováno několik fotopastí a je v plánu instalovat i odchytovou klec. K tomu je ale potřeba, aby lidé na louku ještě nevstupovali, uvedl mluvčí.

Přemnožená divoká prasata v Mníšku volně chodí do centrálních částí, na náměstí, k poště nebo prodejně Penny, ke škole i školce. Za sebou nechávají poničené louky, pole, ploty a zahrady. Škody jdou do statisíců korun. V minulosti radnice iniciovala rozsáhlé naháňky na území od Mníšku po Vltavu a od Zbraslavi za Dobříš a instalovala i odchytové klece.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down