V Moravskoslezském kraji se opět zhoršily rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji jsou opět zhoršené rozptylové podmínky. Ve Věřňovicích na Karvinsku byl odpoledne imisní limit pro polétavý prach překročen více než trojnásobně, naměřeno tam bylo 161 mikrogramů na metr krychlový. Mezní hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový. Nadlimitní hodnoty vykazují všechny stanice v regionu. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno v rozmezí od 60 do 144 mikrogramů na metr krychlový, odpoledne pak už od 61 do 161 mikrogramů na metr krychlový.

Meteorologové neočekávají, že by se situace výrazně zlepšila, čemuž nasvědčují i aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu – na řadě míst kraje byla odpoledne situace hodnocena jako špatná.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezony. Kvalitu ovzduší kromě topení v domácnostech ovlivňuje i doprava a škodliviny z průmyslových podniků či sousedního Polska.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *