V Moravskoslezském kraji zřejmě začala kůrovcová kalamita

V Moravskoslezskéch lesích řádí speciální druh kůrovce a kromě něj stromy napadla i houba václavka. Lesníci tak mluví o kalamitě. Stromy jsou navíc po loňském suchu oslabené. Jen loni bylo v regionu kůrovcem napadeno 100 až 150 tisíc stromů a letos by mohla být situace ještě několikanásobně horší. Informoval o tom ředitel Ostravských městských lesů Zdeněk Kwapulinski.

Situaci komplikuje, že se na území regionu vyskytuje kůrovec severský, jehož výskyt v republice je velmi ojedinělý. Na tento druh neexistují návnady a navíc žije ve vrcholcích stromů, jeho hledání je tak velmi obtížné. Lesníkům přidělává starosti i václavka, která už tak vysušeným stromům odebírá i zbytek vláhy. „Stromy jsou napadány v kořenové části nebo v části nad zemí,“ řekl Kwapulinský. Stromy tak začínají schnout a útočí na ně kůrovec. Za normální situace by se stromy byly schopny bránit a zalít kůrovce pryskyřicí. „Dospělý kůrovec nalétne na strom, zavrtá se do lýka a tam naklade vajíčka, larvy pak žerou v lýku. Celá vývojová stadia jsou pod kůrou, pak vyletí dospělý brouk, který napadá další stromy,“ vysvětlil Kwapulinski.
Nejhorší situace je v nižších polohách v kraji. Během roku se objeví dvě populace kůrovce, ale loni to mohly být podle Kwapulinského až čtyři populace. Letos je situace kvůli chladnějšímu počasí o něco málo příznivější. Podle Kwapulinského je účinnou metodou v boji s kůrovcem především důkladná prohlídka lesa. Když se podaří napadené stromy najít včas, jsou vykáceny a odvezeny z lesa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *