V moravskoslezských přehradách je po zimě vody dost

Všechny významné vodní nádrže ve správě státního podniku Povodí Odry jsou po zimě naplněny. Některé obce, zejména v podhůří Rychlebských hor a na Hlučínsku, které nejsou napojeny na centrální systém zásobování, by ale kvůli silně podprůměrnému množství sněhu v uplynulé zimě mohly mít letos s pitnou vodou problémy. Sdělila to mluvčí podniku Šárka Vlčková.

Jarní průtoky ve vodních tocích podle ní odpovídají zimní srážkám. "Mají hodnotu 45 až 140 procent dlouhodobého měsíčního průtokového průměru," uvedla Vlčková.
Srážkový úhrn v Povodí Odry za hydrologický rok 2020 se pohybuje od nízkých 115 milimetrů na Hlučínsku a 190 milimetrů v Rychlebských horách až po vysoké úhrny od 375 do 400 milimetrů v Jeseníkách a Beskydech. Hydrologický rok se počítá od 1. listopadu do 31. října.
Situace na vodních dílech je podle Vlčkové výborná. "Dodávka vody je pro asi jeden milion obyvatel našeho regionu, do vodních toků pod přehradami i pro průmysl na letní období zajištěna. Situace je pečlivě průběžně monitorována a vyhodnocována s cílem maximálního využití vody ze srážek," uvedl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.
Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.
"V současném stavu nouze a karanténě České republiky se snažíme izolací přehrad a vytvořením samostatných pracovních skupin ochránit klíčové zaměstnance našeho podniku, aby i v případě výskytu povodňových stavů či sucha byl provoz našich přehrad a jezů zajištěn," dodal Tureček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down