V Myslívě skončila likvidace zhruba 27 000 kusů drůbeže kvůli ptačí chřipce

V chovu Klatovského rybářství v Myslívě na Klatovsku skončila dvoudenní likvidace zhruba 27 000 kusů drůbeže. V pátek potvrdily testy v tamní kachní farmě ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1, který veterináři považují za potenciálně rizikový i pro člověka. Utratit se musel celý chov. Všechno šlo dobře, řekl Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj (KVS).

kachna

Ve středu veterináři s pracovníky farmy s hasiči zlikvidovali zhruba 18 000 kachen domácích, z nichž bylo 12 000 několikadenních kachňat. Dnes přišli na řadu volně žijící ptáci v halách a ve voliérách - kachny divoké a dále bažanti a orebice, připravené k vypuštění do bažantnic.
Zvířata se utrácela v kontejnerech se vzduchotěsným víkem, do nichž se pouštěl oxid uhličitý. Upadla hned do bezvědomí a uhynula. Tři plné kontejnery s kapacitou osm tun odveze dnes večer vůz s vlekem do nedaleké kafilérie. "Vydezinfikuje se naložené auto i kontejnery a pak se pošle do Biřkova (firmy Asavet). Vozidlo, které opouští ohnisko, musí být kompletně a perfektně vydezinfikované, aby nevyvezlo peříčko nebo trus od potenciálně nemocného zvířete. Omyje se to vapkami, nastříká dezinfekci, nechá se působit a pak se znovu omyje pod tlakem dezinfekčním roztokem," řekl Svoboda. Myjí se kola, podběhy i kabina zvenku. Řidič z auta vůbec nevystupuje. Hasiči pak musí sesbírat do pytlů všechny rohože, kontaminované obleky a další pomůcky.
S ptáky, kteří byli ve čtyřech halách, manipulovalo 15 pracovníků farmy. Podle Svobody fungovala spolupráce s nimi bezvadně. Zhruba 25 hasičů provádělo dekontaminaci lidí a techniky. Na farmě bylo i osm pracovníků KVS a pohotovostního střediska pro mimořádné situace Státní veterinární správy (SVS) z Brna. Zákaz vstupu do areálu hlídala policie.

Nová zvířata v halách asi za měsíc

"V dalších dnech se musí povést mechanická očista, likvidace trusu, podestýlky a všech krmiv, tedy i ze sil. Do vymezeného prostoru se to dá na plachtu, polije dezinfekcí, přehodí plachtou a nechá vykompostovat. Dojde k fermentaci a zahřátí a ten virus to zabije," uvedl Svoboda. Pak se mechanicky vyčistí všechny chovné prostory a dvakrát se dezinfikují. Zhruba po měsíci se do hal mohou umístit nová zvířata, jimž se po nějaké době odeberou vzorky, které potvrdí, že tam už virus není.

Náhrada nákladů a ztrát

Likvidaci podle veterinářů platí stát. Klatovské rybářství musí do šesti týdnů po jejím ukončení požádat ministerstvo zemědělství o náhradu nákladů a ztrát. "Započítá se tam hodnota zvířat, zlikvidovaných produktů, omezení produkce, zákaz prodeje, likvidace a dezinfekce. Chovatel určitě požádá, škody budou dost vysoké," uvedl Petr Kučínský, vedoucí oddělení pro řešení krizových situací SVS. Podle odhadů veterinářů budou škody v jednotkách až menších desítkách milionů korun. Musí se například vyčíslit hodnota chovných kachen, jichž bylo několik tisíc, a měly výrazně vyšší hodnotu než třeba bažanti, kteří se pouští do přírody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down