V nelegálním chovu na Chomutovsku neměla zvířata přístup k vodě ani krmení

Státní veterinární správa v Ústeckém kraji řeší případ týrání zvířat v nelegálním chovu v obci Málkov na Chomutovsku. Zvířata neměla přístupu k vodě ani ke krmení, drůbež byla namačkána na velmi malém prostoru bez možnosti výběhu. Krajská veterinární správa podá návrh na odebrání všech zvířat a uloží pokutu. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Inspektoři kontrolovali chov na základě podnětu minulý týden. Chovateli byl již z minulosti kvůli předchozím opakovaným pochybením nařízen zákaz chovu zvířat. V době kontroly se v hospodářství nacházelo 100 kohoutů, zhruba 50 kusů ostatní drůbeže, tři kozy a dvě selata vietnamského prasete. Nejhorší podmínky byly podle Vorlíčka v ubikaci pro kozy, kde se vyskytovalo pletivo, dřevo, prkna, nádoby či nevhodné krmení a další předměty. Všechna zvířata, zejména drůbež, byla namačkána na velmi malém prostoru a neměla k dispozici výběh. Popsané podmínky chovu lze označit za vážné podezření z týraní zvířat, uvedl mluvčí. Krajská veterinární správa v současnosti zpracovává odborný posudek pro obec s rozšířenou působností s návrhem na náhradní péči pro všechna zvířata a uloží pokutu za porušení plemenářského zákona. Ostatní prohřešky ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání bude ve správním řízení řešit obec s rozšířenou působností, tedy město Chomutov. Inspektoři už dříve řešili několik podnětů na tohoto chovatele a podali návrhy na odebrání zvířat. Šlo o psy, ovce a kozy. Vedle toho veterinární správa uložila pokuty za porušení plemenářského zákona. V roce 2019 v zařízení hořelo, při požáru zahynulo velké množství drůbeže. Chomutov chov danému hospodáři zakázal. Veterinární správa v Ústeckém kraji prověřovala loni 556 podnětů, které se týkaly podezření na týrání zvířat. Z toho se u 29 procent případů týrání prokázalo. Oproti roku 2018 se zvýšil počet podnětů o 50, ve srovnání s rokem 2017 dokonce téměř o 100 podnětů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down