17.02.2006 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu potvrzeno dalších deset případů ptačí chřipky

Německé úřady potvrdily výskyt dalších případů ptačí chřipky na ostrově Rujana. Ze čtyřiceti testovaných labutí byla odhalena forma viru H5N1 u deseti. Spolkový ministr zemědělství Horst Seehofer upřesnil, že v nálezu jde o šest labutí velkých, tři labutě zpěvné a jednu husu.

Podle ministra zemědělství severoněmecké spolkové země Tilla Backhause se situace se extrémně vyhrotila. Jak řekl, situaci mění, že se vir vyskytl také u labutí zpěvných. Seehofer k tomu dodal, že ty jsou na rozdíl od labutí velkých, u nichž se nemoc potvrdila v předchozích případech, jsou labutě zpěvné tažnými ptáky a dokážou zdolat velké vzdálenosti.
Seehofer už v průběhu dne oficiálně potvrdil výskyt viru H5N1 u dvou labutí na Rujaně. Počítá s tím, že v Německu se objeví další případy této choroby drůbeže, která je přenosná i na člověka.
Podle Seehofera by se Evropská unie měla dohodnout na zavádění deklarací pro osoby cestující do EU, kteří budou muset při vstupu na území unie prohlásit, že nemají drůbež ani drůbeží produkty.
Ministr dnes v parlamentu ujišťoval německé poslance, že vláda přijala potřebná opatření pro boj s chorobou a pro zabránění jejího šíření.
V Německu okamžitě platí zákaz drůbežích trhů a výstav ptáků, od pátku platí zákaz vypouštění drůbeže do volného prostranství, což má zabránit přenosu viru z divoké populace ptáků na chovy domácího ptactva.
Seehofer varoval veřejnost, že ptačí chřipka je nebezpečná veterinární choroba, která představuje i potenciální nebezpečí pro člověka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down