16.03.2006 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Nizozemsku povolili očkování drůbeže ve výbězích

V Nizozemsku dnes začali očkovat drůbež chovanou ve výbězích proti ptačí chřipce. Očkování, které je dobrovolné a chovatelé za ně musí platit, se v zemi týká asi pěti milionů kusů drůbeže. Vedle Nizozemska povolila očkování v rámci Evropské unie ještě Francie.

Podle agenturních zpráv naopak drůbež chovaná v komerčních drůbežárnách bez výběhu očkována být nesmí. Drobnochovatelům je naopak očkování jejich drůbeže povoleno bez ohledu na to, jakým způsobem ji chovají. Očkované kusy drůbeže jsou pak ve všech chovech označeny zvláštním kroužkem.
Nizozemsko při povolení očkování drůbeže ve výbězích vycházelo ze zkušenosti před třemi roky, kdy při velké nákaze jiným virem než je nynější H5N1 muselo vybít více než třetinu z tehdejšího svého stavu devadesáti milionů kusů drůbeže. Chovy se z pohromy zotavovaly postupně a teprve nyní dosáhly stejného početního stavu jako před třemi roky.
Očkované kusy ale pak nebudou odlišitelné od nakažených, protože se jim v krvi vytvoří stejné protilátky jako napadeným kusům. Ministr zemědělství Cees Veerman dnes v parlamentu upozornil, že nelze vyloučit, že obchodníci s drůbežím masem nyní začnou nizozemskou drůbež odmítat - právě pro možnost protilátek proti chřipce v jejich krvi. Podle některých náznaků již několik německých firem zrušilo objednávky nizozemských vajec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down