V Nizozemsku stávkovali zemědělci proti zákonu o snížení emisí

V Nizozemsku stávkovali zemědělci a stavební dělníci na protest proti vládním opatřením k omezení emisí. Informuje o tom agentura AP. Zákon o snížení emisí oxidu dusíku už schválila dolní komora nizozemského parlamentu a po té ji následovali tamní senátoři.

Na nizozemské silnice tak vyrazili zemědělci na traktorech, které zpomalovaly provoz. Důsledkem byly kolony, které ochromily ranní dopravu. Potíže nastaly zejména u kruhových objezdů. Na dálnicích rozdávala policie protestujícím pokuty. Zemědělci podle AP protestují například proti tomu, že podle nového zákona budou muset změnit způsob krmení hospodářských zvířat.
Do protestů se zapojili také stavební dělníci, kteří vystoupili proti zastavení mnoha stavebních prací. Projekty vláda nechala ukončit po verdiktu nizozemského soudu, který rozhodl, že povolení ke stavbám porušuje evropské zákony o ochraně ovzduší před znečištěním. Dělníci ale tvrdí, že vládní rozhodnutí ohrožuje jejich živobytí a mnoha podnikům prý nyní hrozí existenční potíže.
Zemědělci měli navíc v úmyslu zatarasit distribuční sklady, to jim však soudce nepovolil. Nespokojení jsou také s výkupními cenami svých produktů. Premiér Mark Rutte v pondělí jednal s třinácti zájmovými organizacemi, výsledkem jsou podle AP částečné vládní ústupky.
Emise dusíku na obyvatele jsou v malém, hustě obydleném Nizozemsku čtyřikrát vyšší než průměr EU. Přibližně 61 procent emisí podle agentury Reuters přitom pochází ze zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 56MB (11.2% of 500MB)