02.05.2023 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

 V noci ze středy na čtvrtek hrozí přízemní mrazíky, ohrozí nejvíce brambory

Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky. Největší riziko hrozí pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny se může vlivem nízkých teplot zastavit a zbrzdit další růst a vývoj, uvedla v tiskové zprávě bioklimatoložka Eva Svobodová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

U polních plodin hrozí podle Ilji Prášila z Výzkumného ústavu rostlinné výroby riziko, které je odvislé od toho, v jakých fázích se rostliny nachází. V nižších polohách už v minulých dnech například rozkvetla řepka. Podle aktuální předpovědi hrozí největší riziko bramborám ve středních polohách, tedy na Vysočině, a dále v pásu na severovýchod přes Svitavsko a Chrudimsko až do podhůří Orlických hor a Jeseníků. Červená barva svítí na webu ve značné části jižních Čech, západní části středních Čech, v západních Čechách a v části severních Čech. Střední riziko je signalizované i v dalších částech republiky, zcela bez rizika je zatím značná část Moravy. Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí. Vývoj vegetace letos urychlila teplá zima a velmi teplá poslední březnová dekáda, v jejímž závěru přišly první poměrně silné mrazy a poškodily především brzy kvetoucí meruňky, další mrazy pak poškodily broskvoně. Ovocnáři letos hovoří jako v mnoha předchozích letech o téměř zničené úrodě meruněk. Poměrně chladný duben vývoj vegetace zpomalil. Riziko jarních mrazů, které mohou poškodit různé druhy rostlin, trvá obvykle do poloviny května. Web AgroRisk slouží k lepšímu plánování zemědělských činností a varuje před riziky abiotickými (například mrazy, silný vítr) a biotickými (různé druhy škůdců).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down