28.06.2007 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Noříně skončila likvidace nakažených brojlerů

V Noříně na Orlickoústecku skončila likvidace zhruba 28.000 brojlerů, u nichž se objevila ptačí chřipka. Usmrceno muselo být také více než 200 kusů domácí drůbeže u chovatelů v obci. Testy prokázaly, že chov v Noříně napadl vysoce patogenní virus H5N1, který je nebezpečný i člověku. Stejně dopadly i testy na uhynulé labuti nalezené v Lednici na Břeclavsku. I v tomto případě museli veterináři kolem místa nálezu vymezit ochranná pásma.

Výskyt ptačí chřipky byl potvrzen již před týdnem v Tisové nedaleko Nořína. Nákazu zjistili i veterináři v Německu. Podle tamních vědců mají viry ptačí chřipky objevené v Tisové a v bavorském Norimberku stejný původ. Vědci přesto považují za nepravděpodobné, že by se virus dostal z českého chovu do Německa a nakazil tam divoké ptactvo. Bezpečnostní opatření kvůli ptačí chřipce zavedlo i Polsko, kde se ale výskyt nákazy dosud nepotvrdil.
Brojleři se v Noříně likvidovali ve speciálních plynových kontejnerech, tedy stejným způsobem jako v Tisové. Vojáci a hasiči farmu dekontaminovali, dezinfekci nechávají jeden den působit. V pátek v poledne začne chovatel vyklízet podestýlku a armáda vymyje a vydezinfikuje haly. Likvidace chovu bude stát majitele stovky milionů korun. Stát mu náklady zpětně zaplatí. Zemědělsko obchodní družstvo, jemuž farmy patří, odhaduje, že vybitím 6000 chovu krůt v Tisové přišlo o 2,5 až tři miliony korun, dalších 1,25 milionu musí uhradit na fakturách. Likvidace v Noříně bude o něco málo levnější, asi o několik set tisíc korun.
Všechny příjezdové cesty do Nořína jsou uzavřené a hlídá je policie. Pouštějí jen místní obyvatele. Veterináři v jiných krajích zatím podezřelé úhyny ptáků vesměs nezaznamenali.
Ochranná opatření kvůli výskytu ptačí chřipky v tuzemsku většina chovatelů drůbeže zpřísnit nemusela. Své chovy obvykle upravili už po loňských výskytech ptačí chřipky. Dva případy výskytu člověku nebezpečného viru H5N1 ve velkochovech na Orlickoústecku se podle zpracovatelů a obchodníků neprojevily ani v poptávce po drůbežím mase. Spotřebitelé se podle nich nemusí obávat, protože chov i zpracování je pod přísnými pravidly a veterinárním dozorem, aby se na pulty nedostalo nic závadného.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down