12.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Norsku vznikne světová banka rostlinných druhů

V Norsku bude v březnu zahájena stavbu globální banky rostlinných druhů, která by měla uchovat všechny známé druhy potravinářských plodin světa pro budoucnost. Informovala o tom norská vláda.

Budova banky má být dokončena na souostroví Svalbard blízko severního pólu v roce 2008.
V bance, která má mít pancéřová vrata a betonové stěny silné jeden metr, by semena měla přežít i případné světové katastrofy jako jadernou válku či náraz meteoritu i přírodní neštěstí, jež by jinak zničila veškeré pozemské zdroje potravin. Celkem by díky projektu, do jehož stavby norská vláda investuje pět milionů dolarů, měl být vytvořen prostor pro tři miliony vzorků semen.
Banka bude zahloubena 120 metrů do pískovcové hory na sněhem a ledem pokrytých Špicberkách, které jsou součástí souostroví Svalbard. Podle expertů z organizace Global Crop Diversity Trust, která je za projekt zodpovědná, byl Svalbard, ležící 1000 kilometrů severně od pevninského Norska, vybrán díky své odlehlosti nabízející stabilní prostředí pro takovýto dlouhodobý projekt.
"Hleděli jsme velmi daleko do budoucnosti. Zkoumali jsme úroveň radiace uvnitř hory a geologickou strukturu oblasti. Rovněž jsme brali v úvahu model drastických klimatických změn během příštích 200 let, včetně roztátí ledovců na severním a jižním pólu a v Grónsku, abychom se ujistili, že lokalita se bude stále nacházet nad úrovní hladiny moře," prohlásil výkonný ředitel organizace Cary Fowler BBC.
Fowler dále upozornil, že díky zabudování banky do nitra hory bude v případě selhání automatického systému v bance sloužit jako přírodní lednice pro semena okolní permafrost. Pokud budou podmínky ideální, budou semena uchovávána při teplotě minus 18 stupňů Celsia.
Semena některých plodin, jako je například hrách, přežijí při této teplotě pouhých 20 až 30 let. Další, jako semena slunečnice nebo obilí, by měla vytrvat až stovky let. Po vytvoření sbírky semen bude zařízení operovat s minimálními zásahy člověka.
"Jednou ročně tam někdo zajde, aby fyzicky zkontroloval stav uvnitř, jestli je vše v pořádku, ale nebude tam žádný personál na plný úvazek," vysvětlil Fowler. "Vytvoříte-li banku předpokládající ty nejhorší scénáře, nemůžete se spoléhat na člověka," konstatoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down